Themes - Twenty Twenty-Five - en to ku_IQ translation catalogue (434 entries)

en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
ku_IQ: %s خزمەتگوزاریی گەیاندن و بەشداریی گوڵە. لە یەکێتی ئەوروپا دامەزراوە و ئامانجمان تەنیا گەیاندنی گوڵی سەرنجڕاکێش نییە، بەڵکو پەرەپێدانی زانیاری و خۆشەویستییە بۆ دیارییە جوانەکەی سروشت: گوڵەکان.

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
ku_IQ: 123 نموونە مەنهاتن، نیویۆرک 10300 ویلایەتە یەکگرتووەکان

en: 20€/month
ku_IQ: €20\مانگانە

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
ku_IQ: پەڕە نەدۆزرایەوە

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ku_IQ: ئەو پەڕەیەی بەدوایدا دەگەڕێیت بوونی نییە، یان گواستراوەتەوە. تکایە گەڕان ئەنجام بدە لە ڕێگەی فۆڕمەکەی خوارەوە.

en: A collection of full page layouts.
ku_IQ: کۆمەڵەیەک لە گەڵاڵەبەندیی پەڕەی تەواو.

en: A collection of post format patterns.
ku_IQ: کۆمەڵەیەک لە شێوەئاساکانی فۆرماتی بابەت.

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوە

en: About
ku_IQ: دەربارە

en: About Us
ku_IQ: دەربارەی ئێمە

en: About the book
ku_IQ: دەربارەی پەڕتووکەکە

en: About the event
ku_IQ: دەربارەی بۆنەکە

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
ku_IQ: ئەکۆما پوبڵۆ، لە نیو مەکسیکۆ، ناسنامەی کلتووری و مێژووییە بۆ خەڵکی ئەکۆما.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
ku_IQ: دەقێک یان بڵۆکێک زیادبکە بۆ ئەوەی دەربکەوێت کاتێک داواکارییەک گەڕایەوە بەبێ ئەنجام.

en: Agenda
ku_IQ: کارنامە

[ctx: Alt text for Overview picture.]
en: Cliff Palace, Colorado
ku_IQ: کلیف پاڵاس، کۆلۆرادۆ

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
ku_IQ: وێنەی گوڵێک

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
ku_IQ: وێنەی کەسێک

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
ku_IQ: وێنەی گوڵێک

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
ku_IQ: وێنەی کەسێک

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
ku_IQ: وێنەی کەسێک کە سەرقاڵی نووسینە لەسەر دەزگای نووسینێک.

en: An elegant addition of home decor collection.
ku_IQ: زیادکردنێکی کەشخە بۆ دیکۆری ماڵ.

en: An introduction to African dialects
ku_IQ: ناساندنێک بۆ شێوەزاری ئەفریقایی

en: Ancient buildings and symbols
ku_IQ: تەلاری مێژوویی و هێماکان

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
ku_IQ: ئەم کۆمەڵە دەگمەنە جوانە کۆمەڵێک وێنەی جۆراوجۆر نیشان دەدات کە ڕۆحی سەردەم و کەلتورە جیاوازەکان دەگرن و شێوازی تایبەت و بۆچوونەکانی هەر هونەرمەندێک دەردەخەن.

en: Anthuriums
ku_IQ: گوڵەکلکە

en: Architecture
ku_IQ: تەلارسازی

en: Assemble
ku_IQ: کۆکردنەوە

en: Atlanta, GA, USA
ku_IQ: ئەتڵەنتا، جۆرجیا، ویلایەتە یەکگرتووەکان

en: Australia
ku_IQ: ئوسترالیا

en: Authors
ku_IQ: نووسەران

en: Birds on a lake.
ku_IQ: باڵندەکان لای گۆمێک.

en: Black and white flower
ku_IQ: گوڵی ڕەش و سپی

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
ku_IQ: وێنەیەکی ڕەش و سپی کە ئافرەت و منداڵێک لە دوورەوە پیشان دەدات.

en: Black and white photo of an African woman.
ku_IQ: وێنەیەکی ڕەش و سپیی ئافرەتێکی ئەفریقایی.

en: Black and white photography close up of a flower.
ku_IQ: وێنەیەکی ڕەش و سپیی گوڵێک لە نزیکەوە.

en: Blog
ku_IQ: بڵۆگ

en: Book Image
ku_IQ: وێنەی پەڕتووک

en: Book Store
ku_IQ: فرۆشگای پەرتووک

en: Botany flowers
ku_IQ: ڕووەکزانی

en: Brazil
ku_IQ: بەڕازیل

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
ku_IQ: زیاتر بزانە

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
ku_IQ: بەشداربە

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

en: Buy Tickets
ku_IQ: تیکتەکان بکڕە

en: Buy your copy of The Stories Book
ku_IQ: پەرتووکی چیرۆکەکان بکڕە

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
ku_IQ: ئێستا بەردەستە بۆ پێش کڕین.

en: Cactus
ku_IQ: سوبێر

en: Canada
ku_IQ: کەنەدا

en: Cancel anytime
ku_IQ: ڕەتی بکەرەوە هەر کاتێک ویستت

en: Cancel or pause anytime.
ku_IQ: ڕەتی بکەرەوە یان بیوەستێنە هەر کاتێک ویستت

en: Checkmark
ku_IQ: نیشانەی حەوتک

en: Choose your membership
ku_IQ: ئەندامێتییەکەت هەڵبژێرە

en: Close up of a red anthurium.
ku_IQ: وێنەیەکی نزیکی گوڵەکلکەی سوور.

en: Close up of two flowers on a dark background.
ku_IQ: دوو گوڵ لە نزیکەوە لەسەر پاشبنەمایەکی تاریک.

en: Close up photo of white flowers on a grey background
ku_IQ: وێنەیەکی نزیکی گوڵێکی سپی لەسەر پاشبنەمایەکی ڕەساسی

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
ku_IQ: وێنەیەکی نزیک لە ژیانی گیاوی لە ناوچەی دۆڵی مالیبۆ

en: Collect
ku_IQ: بەدەستهێنان

[ctx: Color name]
en: Accent 1
ku_IQ: سەرەکی 1

[ctx: Color name]
en: Accent 2
ku_IQ: سەرەکی 2

[ctx: Color name]
en: Accent 3
ku_IQ: سەرەکی 3

[ctx: Color name]
en: Accent 4
ku_IQ: سەرەکی 4

[ctx: Color name]
en: Accent 5
ku_IQ: سەرەکی 5

[ctx: Color name]
en: Accent 6
ku_IQ: سەرەکی 6

[ctx: Color name]
en: Base
ku_IQ: بنچینە

[ctx: Color name]
en: Contrast
ku_IQ: جیاوازی

en: Comments
ku_IQ: سەرنجەکان

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ku_IQ: کۆمەڵەیەک لە ساتی ڕەنگین کە کاری فۆتۆگرافەران لویس فلێکستاین، پاوڵ ستراند و ئەساهاچی کۆنۆ.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ku_IQ: پەڕە بێ ناونیشان

en: Deliver
ku_IQ: گەیاندن

en: Delivered every week
ku_IQ: هەموو ‌حەفتەیەک دەنێردرێت

en: Designed with %s
ku_IQ: دیزاینکراوە بە %s

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
ku_IQ: پاڵاوتنی نیوەشەو

en: Email
ku_IQ: پۆستی ئەلیکترۆنی

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
ku_IQ: ئەڵقەی 1: ئەکۆما پوبڵۆ لەگەڵ پرۆفیسۆر فیۆنا پرێسلی

en: Event
ku_IQ: ڕووداو

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
ku_IQ: ئەم بۆنەیە کە لە ماوەی دوو ڕۆژ بەڕێوە دەچێت، لە دەوری پێشانگا، وۆرکشۆپ و پانێڵ گفتوگۆکان ڕێکخراوە. پێشانگاکان کۆمەڵێک هەڵبژێردراوی وێنەگەلێک نیشان دەدەن کە چیرۆکە هەڵبەستراوەکان لە جۆراجۆر کونجەکانی جیهان دەگێڕنەوە، هەر وێنەیەک لەگەڵ پێداچوونەوەیەکی مێژوویی زانیارییەوە هاوڕێیە کە سەرنجی خوێنەری ڕادەکێشێت و ڕوانینێکی قووڵتری دەربارەی گرنگیی مێژووی ئەو دیمەنە نیشان دەدات. ئەم وێنانە لە ئەرشیفەکانی فۆتۆگرافیناسە ناودارەکان وەرگیراون، هەروەها لە هونەرمەندە سەرکەوتوو و نوێکانیش، بۆ ئەوەی هاوسەنگییەک لە نێوان بینینی کلاسیکی و هاوچەرخدا هەبێت.

en: Event details
ku_IQ: وردەکارییەکانی بۆنە

en: Event image
ku_IQ: وێنەی بۆنە

en: Events
ku_IQ: بۆنەکان

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
ku_IQ: ئاب 08—10 2025

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
ku_IQ: مانگ، 1 کانوونی دووەم

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
ku_IQ: 9 بەیانی — 11 بەیانی

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
ku_IQ: سڵاو،

en: Explore the episodes
ku_IQ: بینینی ئەڵقەکان

en: FAQs
ku_IQ: پهد

en: Facebook
ku_IQ: فەیسبووک

en: Fauna from North America and its characteristics
ku_IQ: فاونا لە باکووری ئەمریکا و شوناسەکانی

en: Featured
ku_IQ: تایبەت

en: Flora of Akaka Falls State Park
ku_IQ: فلۆرای پارکی ئاکاکا فاڵس

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ku_IQ: زۆر زۆر گەورە

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ku_IQ: زۆر گەورە

[ctx: Font size name]
en: Large
ku_IQ: گەورە

[ctx: Font size name]
en: Medium
ku_IQ: ناوەند

[ctx: Font size name]
en: Small
ku_IQ: بچووک

en: Free
ku_IQ: بێبەرانبەر

en: Free Workshop
ku_IQ: شوێنکاری بێبەرانبەر

en: Free shipping
ku_IQ: گەیاندنی خۆڕایی

en: Fuego Bar, Mexico City
ku_IQ: فیگۆ باڕ، مەکسیکۆ سیتی

en: Get a free tote bag.
ku_IQ: قرتاڵەیەک بێبەرانبەر بەدەست بهێنە.

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
ku_IQ: بەدەستهێنانی کۆمەڵەیەک لە ساتی تایبەت کە وێنە مێژووییەکان لەخۆدەگرێت.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
ku_IQ: دەستگەیشتن بە بابەتە بێبەرانبەرەکان و هەواڵنامەی حەفتانە.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
ku_IQ: دەستگەیشتن بە بابەتە ناخۆڕاییەکان و هەواڵنامەی حەفتانە.

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
ku_IQ: دەستگەیشتن بە هەواڵنامە ناخۆڕاییەکەمان و هاتنەژوورەوەی سنووردار بۆ یەک بۆنە.

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
ku_IQ: دەستگەیشتن بە هەواڵنامە ناخۆڕاییەکەمان و هاتنەژوورەوەی بێسنوور.

en: Get directions
ku_IQ: چۆن بێیت بۆ لای ئێمە

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
ku_IQ: تازە گەیشتووەکان

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
ku_IQ: پرسیارت هەیە؟ <br><a href="#" rel="nofollow">پەیوەندیمان پێوە بکە.</a>

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
ku_IQ: پرسیاری هەمیشە دووبارە

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
ku_IQ: پەرتووکی چیرۆکەکان

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
ku_IQ: پەڕتووکی چیرۆکەکان

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ku_IQ: کۆمەڵەیەک لە ساتی ڕەنگین کە کاری فۆتۆگرافەران لویس فلێکستاین، پاوڵ ستراند و ئەساهاچی کۆنۆ.

en: How to get in touch with us
ku_IQ: چۆن پەیوەندیمان پێوە بکەیت

en: Image for service
ku_IQ: وێنە بۆ ڕاژە

en: Image of a book
ku_IQ: وێنەی پەرتووکێک

en: Image of the book
ku_IQ: وێنەی پەرتووکەکە

en: Instagram
ku_IQ: ئینستاگرام

en: International editions
ku_IQ: وەشانە نێودەوڵەتییەکان

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
ku_IQ: من ئەساهاچی کۆنۆم، فۆتۆگرافەری ژاپۆنی و ئەندامی پێکهاتەی کامێرا پیکتۆریالیستەکانی ژاپۆن لە لۆس ئەنجلس. پێش گەڕانەوەم بۆ ژاپۆن، وەک دەستکاریکەر لە فۆتۆگرافیدا کارم دەکرد.

en: Japan
ku_IQ: ژاپۆن

en: Join our IRL events.
ku_IQ: بەشداریی بۆنەکانمان بکە.

en: Join our forums.
ku_IQ: بەشداریی لە مەکۆکانمان بکە.

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
ku_IQ: ناوی فۆرماتی بابەت

en: Learn more
ku_IQ: زیاتر بزانە

en: Let’s hear them.
ku_IQ: با گوێمان لێ بێت.

en: Lewis Hine
ku_IQ: لویس هاین

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
ku_IQ: لویس هاین پێش ئەوەی بچێتە نیویۆرک لە ساڵی 1901دا، زانستی کۆمەڵناسی خوێندبوو. لەوێ لە قوتابخانەی کەلتوریی ئەخلاقی کار دەکرد و وانەی فۆتۆگرافی وەرگرت بۆ ئەوەی شێوازی فێرکردنەکەی باشتر بکات.

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
ku_IQ: وەک ئەو گوڵانەی لە شوێنی چاوەڕواننەکراودا دەپشکوێن، هەموو چیرۆکێک بەجوانی و خۆڕاگرییەوە دەکرێتەوە

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ku_IQ: وەک ئەو گوڵانەی لە شوێنی چاوەڕواننەکراودا دەپشکوێن، هەموو چیرۆکێک بەجوانی و خۆڕاگرییەوە دەکرێتەوە و جوانییە شاراوەکان ئاشکرا دەکات.

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
ku_IQ: ئێستا

en: Man in hat, standing in front of a building.
ku_IQ: پیاوێکی کڵاو بەسەر، لەبەردەم تەلارێک وەستاوە.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
ku_IQ: ببورە، بەڵام هیچ شتێک نەدۆزرایەوە. تکایە گەڕانێکی تر بە کلیلەوشەی تر ئەنجام بدە.

en: Mexico City, Mexico
ku_IQ: مەکسیکۆ سیتی، مەکسیک

en: Month
ku_IQ: مانگ

en: More posts
ku_IQ: بابەتی زیاتر

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
ku_IQ: من ناوم ئانا مۆڵەرە و ئەمانە هەندێک لە پڕۆژەی وێنەکانمن.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
ku_IQ: شارەزا

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
ku_IQ: تاک

en: New York
ku_IQ: نیویۆرک

en: New Zealand
ku_IQ: نیوزیلاند

en: Newer Posts
ku_IQ: بابەتە نوێیەکان

en: Next Photo
ku_IQ: وێنەی دواتر

en: Nora Winslow Keene
ku_IQ: نۆرا وینسڵۆو کین

en: Older Posts
ku_IQ: بابەتە کۆنەکان

en: Other Posts
ku_IQ: بابەتەکانی تر

en: Our online store.
ku_IQ: فرۆشگا سەرهێڵەکەمان.

en: Our services
ku_IQ: ڕاژەکانمان

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
ku_IQ: تیمە بچووکەکەمان کەسانی شارەزا و لێهاتوون کە زۆر بە پەرۆشن لەگەڵ کڕیارەکانیان.

en: Pages
ku_IQ: پەڕەکان

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
ku_IQ: بەشی پهد لەگەڵ ناونیشانی پهد و لیستەیەک لە پرسیار و وەڵامەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
ku_IQ: شێوەئاسایەکی دەستپێک لەگەڵ ناونیشانێکی کورت، دەق و وێنە لەلای چەپ.

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
ku_IQ: بەیداخێک لەگەڵ پەرەگرافێکی کورت، دوو وێنەش لە گەڵاڵەبەندییەکی خانە خانە.

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
ku_IQ: شێوەئاسای پەڕەی سەرەکیی بازرگانی.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
ku_IQ: کردارییەک بۆ وێنەکانی بەرهەم.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
ku_IQ: بەشی کرداریییەک لەگەڵ بەستەرەکان بۆ بەدەستهێنانی پەڕتووکەکان لە ماڵپەڕە جیاوازەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
ku_IQ: بەشی کرداریییەک لەگەڵ بەستەرەکان بۆ بەدەستهێنانی پەرتووکەکان لە بەناوبانگترین شوێنەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
ku_IQ: پەردەیەک بە پانیی تەواو کە دەکرێت بچەسپێت بەسەر پەڕەیەکدا، یان وەکو پەڕەیەکی سەربەخۆ.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
ku_IQ: بەشێک بە پانیی تەواو لەگەڵ وێنەیەکی گەورەی پاشبنەما و ناونیشانێکی گەورە.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
ku_IQ: بەستەرێک بە پانی و بەرزیی تەواو لە بەشی بایۆ لەگەڵ وێنەیەک، پەرەگرافێک و بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
ku_IQ: خانە خانەیەک لەگەڵ هاوپۆلی جیاواز.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
ku_IQ: بەشێکی خانە خانە لەگەڵ وێنەکان و بەستەر بۆ هەژماری ئینستاگرام.

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
ku_IQ: خانە خانەیەک لەگەڵ ڤیدیۆکان.

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
ku_IQ: سەرپەڕەیەک لەگەڵ سەردێڕ و دەق و سێ ستوون، کە سێ بۆنە پیشان دەدات لەگەڵ وێنە و سەردێڕەکانیان.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
ku_IQ: بەشی سەرەکیی بۆ پەرتووکەکە لەگەڵ وەسف و بەستەری پێش کڕین.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
ku_IQ: بەشێکی سەرەکی لەگەڵ ناونیشانێک لە ناوەڕاست، پەرەگراف و دوگمە.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
ku_IQ: بەشێکی سەرەکیی لەگەڵ وێنە بە پانیی تەواو، ناونیشان، دەقێکی کورت لەگەڵ‌ دوگمە.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
ku_IQ: سەرەکییەک لەگەڵ وێنەی پەڕتووک لەسەریەک لەگەڵ بەستەرەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
ku_IQ: پەڕەیەک بۆ پەڕتووک لەگەڵ بەشی سەرەکی، بەستەری پێش کڕین، شوێنەکان، پهد و خۆتۆمارکردن بۆ هەواڵنامە.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
ku_IQ: پەڕەیەک بۆ بۆنەکە لەگەڵ بەشی سەرەکی، وەسف، پهد و کرداری.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
ku_IQ: پەڕەیەک بۆ پۆدکاستەکە لەگەڵ بەشی سەرەکی، وەسف، نیشانەی پێناس، خانە خانەی ڤیدیۆکان و خۆتۆمارکردن لە هەواڵنامە.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
ku_IQ: ناونیشانێکی گەورەی چەپ لاگرتوو لەگەڵ ناوی نیشانەی بازرگانییەک بە تۆخی.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
ku_IQ: بەستەرێک لە پەڕەی بایۆ لەگەڵ ناونیشانێک، پەرەگراف، بەستەرەکان و وێنە بە بەرزیی تەواو.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
ku_IQ: بەستەرێک لە پەڕەی بایۆ لەگەڵ بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان، وێنەی تاکەکەسی و وەسفێکی پوخت.

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
ku_IQ: فۆرماتی بابەتی بەستەر لەگەڵ وەسفێک و بەستەر بۆ کلیلی ناوەڕۆک.

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
ku_IQ: لیستەی بۆنەکان لەگەڵ کرداری.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
ku_IQ: لیستەیەک لە بابەتەکان، 1 ستوون، لەگەڵ وێنەیەکی تایبەت و ڕێکەوتی بابەت.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
ku_IQ: لیستەیەک لە بابەتەکان، 3 ستوون، لەگەڵ وێنە تایبەتەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
ku_IQ: شێوەئاسایەک بۆ پەڕەی سیڤی\بایۆ.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
ku_IQ: شێوەئاسای پەڕەی سەرەکیی کارەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
ku_IQ: بەشێک کە دەکرێت بەکاربهێنرێت وەکو بەیداخ یان پەڕە بۆ ڕاگەیاندنی بۆنەیەک.

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
ku_IQ: بەشێک لەگەڵ وێنەکان لەسەریەک و وەسفێک.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
ku_IQ: بەشێک لەگەڵ ڕێکەوتی دیاریکراو و کاتەکانی بۆنەیەک.

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
ku_IQ: بەشێک لەگەڵ سێ ستوون و دوو ڕیز، هەر یەکەیان ڕای کڕیاران و ناوەکانیان لە خۆدەگرێت.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
ku_IQ: شێوەئاسای پەڕەی سەرەکیی فرۆشگایەک.

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
ku_IQ: بەشی تایبەت بە بەشداربوو بۆ پیشاندانی ڕاژە و پێشکەشکردنە تایبەتەکان.

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
ku_IQ: ڕای کڕیار لەگەڵ وێنەی گەورە لای ڕاست.

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
ku_IQ: نرخەکان بە سێ ستوون دیزاینکراوە بۆ پیشاندانی ڕاژەکان، وەسف و هەڵبژاردەکانی نرخ.

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
ku_IQ: بەشێکی دوو ستوون لەگەڵ ناونیشان و پەرەگراف لای چەپ، هەروەها وێنەیەک لای ڕاست.

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
ku_IQ: فۆرماتی بابەتی دەنگ لەگەڵ وێنەیەک، سەردێڕ، لێدەری دەنگ و وەسف.

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
ku_IQ: بەیداخ لەگەڵ وەسفی پەڕتووک و وێنەیەک بۆ ناساندنی زیاتر.

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
ku_IQ: بەشی پەیوەندی لە ناوەڕاست لەگەڵ نامەیەک و بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
ku_IQ: ناوچەی سەرنجەکان لەگەڵ لیستەی سەرنجەکان، ژمارەی پەڕەکان و فۆڕمی سەرنج.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
ku_IQ: بەشی پەیوەندی لەگەڵ ناونیشانی شوێنێک، بەستەری ڕێگا و وێنەیەکی شوێنەکە.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
ku_IQ: بەشی پەیوەندی لەگەڵ بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان، پۆستی ئەلیکترۆنی و چەندین وردەکاریی شوێن.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
ku_IQ: پیشاندانی وێنەکانی تیم لە بەشی ڕاژەکان لەگەڵ گەڵاڵەبەندیی خانە خانە.

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
ku_IQ: لیستەیەک لە بابەتەکان لەگەڵ سەردێڕ و ڕێکەوتەکانیان پیشان دەدات.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
ku_IQ: ژێرپەڕە ستوونەکان لەگەڵ نیشانەی پێناس، سەردێڕ، تاگڵاین و بەستەرەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
ku_IQ: ژێرپەڕە ستوونەکان لەگەڵ سەردێڕ، تاگڵاین و بەستەرەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان لە ناوەڕاست.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و تاگڵاین لە ناوەڕاست.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕی گەورە و خۆتۆمارکردنی هەواڵنامە.

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و ڕێدۆزی لە ناوەڕاست.

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕی گەورە و ڕێدۆزیی ڕاست لاگرتوو.

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و ڕێدۆزیی لە ستوونەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation.
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و ڕێدۆزیی.

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
ku_IQ: ناونیشانی شاراوە بۆ پەڕەی ماڵەوە و قاڵبی نوانە.

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
ku_IQ: ناونیشانێکی گەورە لەگەڵ فۆڕمێکی گەڕان بۆ ڕێدۆزیی خێرا.

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
ku_IQ: بەستەرەکانی دواتر و پێشتری بابەت.

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
ku_IQ: بەشی نرخەکان لەگەڵ دوو ستوون، پلانی نرخ، وەسف و دوگمە کردارییەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
ku_IQ: ناوی فۆرماتی بابەتەکە پیشاندەدات لەگەڵ یارمەتیی (Block Bindings API).

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوە بۆ بۆنەیەک لەگەڵ وێنە و وردەکارییەکانی بۆنە.

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
ku_IQ: پیشاندانی ڕاژەخوازانی پۆدکاستەکە لەگەڵ ناونیشانێک و زنجیرەیەک لە نیشانەی پێناسی ڕاژەخوازان.

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
ku_IQ: سێ ستوون لەگەڵ وێنەکان و دەق بۆ پیشاندانی ڕاژەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
ku_IQ: دوو ستوون لەگەڵ ڕای کڕیاران و وێنۆچکەکان.

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
ku_IQ: سەرپەڕەی ستوونی لەگەڵ ناونیشانی ماڵپەڕ و ڕێدۆزی

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
ku_IQ: وانە لەلایەن <a href="#">پرۆفیسۆر فیۆنا پرێسلی</a>

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
ku_IQ: لە دەرەوەی ئەوروپایت؟ بینینی <a href="#" rel="nofollow">وەشانە نێودەوڵەتییەکان</a>.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
ku_IQ: من نۆرام، پارێزەرێکی دڵسۆزی بەرژەوەندیی گشتیی لە دێنڤەر. من دەرچووی زانکۆی ستانفۆردم.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
ku_IQ: من ناوم نۆرا وینسلۆ کینە، پارێزەرێکی دڵسۆزم بۆ بەرژەوەندیی گشتی. لە دێنڤەری کۆلۆرادۆ دەژیم و چەندین ساڵە خەباتی مافەکانی کرێکارانی بێ نوێنەر دەکەم. وەک دەرچووی زانکۆی ستانفۆرد، ڕۆڵێکی سەرەکیم هەبووە لە دابینکردنی پاراستن بۆ کرێکارانی کشتوکاڵی، کە دەستەبەری کرێی باشتر و دەستگەیشتن بە چاودێریی تەندروستیی دەکات. کارەکەم جەختی کردووەتە سەر داکۆکیکردن لە دادپەروەری ژینگەیی و باشترکردنی جۆرایەتیی ژیان بۆ کۆمەڵگا گوندنشینەکان. هەموو کەیسێک کە وەریدەگرم بەو بڕوایەوە بەڕێوە دەچێت کە هەموو کەسێک شایەنی ڕێز و مامەڵەی دادپەروەرانەیە لە شوێنی کارکردن.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
ku_IQ: ئەم کۆمەڵە دەگمەنە کۆمەڵێک وێنەی جۆراوجۆر لەخۆدەگرێت کە ڕۆحی سەردەم و کەلتورە جیاوازەکان دەگوێزێتەوە و شێوازی تایبەتی هەر هونەرمەندێک نیشان دەدات. لە وێنەی شاخە سەرکەشەکانەوە بۆ ژیانی شار، لە ئاهەنگە نەریتییەکانەوە بۆ پێشانگا هاوچەرخەکان، هەر وێنەیەک چیرۆکێکی تایبەت دەگێڕێتەوە. لە کتێبی "چیرۆکەکان"دا، هەر وێنەیەک بە لێکدانەوەیەکی وردەوە هاوڕێیە کە هەم باری مێژوویی و هەم چیرۆکی پشت وێنەکە ئاشکرا دەکات. ئەم کۆمەڵەیە نەک تەنیا خۆراکی چاو و دەروونن، بەڵکو ڕێزلێنانێکیشە بۆ هێزی فۆتۆگراف لە پاراستن و گێڕانەوەی ئەزموونە فرەڕەهەندەکانی مرۆڤایەتیدا.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
ku_IQ: ئێمە %sین. ئەرکی ئێمە ڕێکخستن و گەیاندنی گوڵەکانە، نەک تەنیا بۆ جوانکردنی شوێنەکان، بەڵکو بۆ پیشاندانی سوپاسگوزاریی زیاتر بۆ سروشت.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
ku_IQ: 2 ستوون لەگەڵ وێنۆچکە

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
ku_IQ: گەڵاڵەبەندیی 3 ستوون لەگەڵ 3 ڕای کڕیاران

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
ku_IQ: ئەرشیف بۆ بڵۆگی ڕاست لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
ku_IQ: فۆرماتی دەنگ

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
ku_IQ: بەیداخ لەگەڵ وەسفی پەڕتووک

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
ku_IQ: بەیداخ لەگەڵ وەسف و خانە خانەی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
ku_IQ: پەڕەی سەرەکیی بازرگانی

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
ku_IQ: سی ڤی\بایۆ

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
ku_IQ: کرداریی لەگەڵ بەستەرەکانی پەڕتووک

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
ku_IQ: کرداریی لەگەڵ گەڵاڵەبەندیی خانە خانە لەگەڵ بەرهەمەکان و بەستەر

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
ku_IQ: دوگمەی کرداریی لەگەڵ شوێنەکان

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
ku_IQ: ژێرپەڕە لە ناوەڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
ku_IQ: ژێرپەڕە لە ناوەڕاست لەگەڵ بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان

[ctx: Pattern title]
en: Centered header
ku_IQ: سەرپەڕە لە ناوەڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
ku_IQ: ناونیشان لە ناوەڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
ku_IQ: بەستەر لە ناوەڕاست و بەستەری تۆڕە کۆمەڵایەتییەکان

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
ku_IQ: بەم زووانە

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ku_IQ: سەرنجەکان

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
ku_IQ: شوێنی پەیوەندی و بەستەر

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
ku_IQ: پەیوەندی، زانیاری و شوێنەکان

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
ku_IQ: پەردە لەگەڵ ناونیشانێکی گەورە

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
ku_IQ: تکایە وەڵام بدەرەوەی بۆنە

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
ku_IQ: کاتی بۆنە

[ctx: Pattern title]
en: Events list
ku_IQ: لیستەی بۆنەکان

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
ku_IQ: بۆنەکان، 3 ستوون لەگەڵ وێنەکانی بۆنە و سەردێڕەکان

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
ku_IQ: پهد

[ctx: Pattern title]
en: Footer
ku_IQ: ژێرپەڕە

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ ستوونەکان

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
ku_IQ: ژێرپەڕە لەگەڵ خۆتۆمارکردنی هەواڵنامە

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
ku_IQ: خانە خانە لەگەڵ هاوپۆلەکان

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
ku_IQ: خانە خانە لەگەڵ ڤیدیۆکان

[ctx: Pattern title]
en: Header
ku_IQ: سەرپەڕە

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ستوونەکان

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی گەورە

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
ku_IQ: ناونیشان و پەرەگراف لەگەڵ وێنە لای ڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
ku_IQ: ناونیشان و فۆڕمی گەڕان

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
ku_IQ: پەرتووک سەرەکی

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
ku_IQ: سەرەکی پۆدکاست

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
ku_IQ: سەرەکی، وێنە بە پانیی تەواو

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
ku_IQ: سەرەکی، وێنەی پەڕتووک لەسەریەک لەگەڵ بەستەرەکان

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
ku_IQ: ناونیشانی بڵۆگی شاراوە

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
ku_IQ: پەڕەی ماڵەوە بۆ بڵۆگی ڕاست لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
ku_IQ: خانە خانەی ئینستاگرام

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
ku_IQ: دەستپێک لەگەڵ وەسفێکی چەپ لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
ku_IQ: پەڕە بۆ پەڕتووک

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
ku_IQ: پەڕە بۆ بۆنە

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
ku_IQ: پەڕە بۆ پۆدکاست

[ctx: Pattern title]
en: Link format
ku_IQ: فۆرماتی بەستەر

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
ku_IQ: بەستەر لە ناونیشانی بایۆ، پەرەگراف، بەستەرەکان و وێنە بە بەرزیی تەواو

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
ku_IQ: بەستەر لە بایۆ لەگەڵ زانیاریی تاکەکەسی، بەستەرەکان و کەنارە فراوانەکان.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
ku_IQ: بەستەر لە بایۆ لەگەڵ کەنارە تەنگەکان.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ku_IQ: لیستەی بابەتەکان، 1 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Logos
ku_IQ: نیشانەی پێناسەکان

[ctx: Pattern title]
en: More posts
ku_IQ: بابەتی زیاتر

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
ku_IQ: ئەرشیفی بڵۆگی هەواڵەکان

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
ku_IQ: ماڵەوەی بڵۆگی هەواڵ

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
ku_IQ: کلوی داواکاریی بڵۆگی هەواڵ

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
ku_IQ: ئەنجامەکانی گەڕان بۆ بڵۆگی هەواڵەکان

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
ku_IQ: بابەتی تەنیای بڵۆگی هەواڵ لەگەڵ لاتەنیشت

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
ku_IQ: بڵۆگی هەواڵ لەگەڵ خانە خانەی بابەتە تایبەتەکان

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
ku_IQ: بڵۆگی هەواڵ لەگەڵ لاتەنیشت

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
ku_IQ: خۆتۆمارکردن بۆ هەواڵنامە

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
ku_IQ: بابەتی ئۆفسێت بەبێ وێنەی تایبەت

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
ku_IQ: وێنەکان لەسەریەک و پەرەگراف لای ڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
ku_IQ: قاڵبی پەڕە بۆ بڵۆگی ڕاست لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
ku_IQ: ئەرشیفی بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
ku_IQ: ماڵەوەی بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
ku_IQ: پەڕەی بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
ku_IQ: بابەتەکانی بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
ku_IQ: ئەنجامەکانی گەڕان بۆ بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
ku_IQ: بابەتی تەنیای بڵۆگی وێنە

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
ku_IQ: پەڕەی سەرەکیی کارەکان

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
ku_IQ: ناوی فۆرماتی بابەت

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ku_IQ: ڕێدۆزیی بابەت

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
ku_IQ: بابەت لەگەڵ ناوەڕۆکی چەپ لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
ku_IQ: بەشی وەک پۆستەر.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
ku_IQ: نرخەکان، 2 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
ku_IQ: نرخەکان، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
ku_IQ: پێداچوونەوە لەگەڵ وێنەی گەورە لای ڕاست

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
ku_IQ: بڵۆگی ڕاست لاگرتوو، 404

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
ku_IQ: بڵۆگی ڕاست لاگرتوو، گەڕان

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
ku_IQ: بابەتە ڕاست لاگرتووەکان

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
ku_IQ: بابەتی تاکی ڕاست لاگرتوو

[ctx: Pattern title]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
ku_IQ: ڕاژەکان، 3 ستوون

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
ku_IQ: ڕاژەکان، بەشی تایبەت بە بەشداربوو

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
ku_IQ: ڕاژەکان، وێنەکانی تیم

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
ku_IQ: پەڕەی سەرەکیی فرۆشگا

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
ku_IQ: ناونیشانێکی کورت و دەقێک و وێنەیەک لەلای چەپ

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ku_IQ: لاتەنیشت

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, archive
ku_IQ: بڵۆگی تەنیا دەق، ئەرشیف

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, home
ku_IQ: بڵۆگی تەنیا دەق، ماڵەوە

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, posts
ku_IQ: بڵۆگی تەنیا دەق، بابەتەکان

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, search
ku_IQ: بڵۆگی تەنیا دەق، گەڕان

[ctx: Pattern title]
en: Text-only blog, single post
ku_IQ: بڵۆگی تەنیا دەق، بابەتی تاک

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
ku_IQ: سەرپەڕەی ستوونی

[ctx: Pattern title]
en: Written by
ku_IQ: نووسراوە لەلایەن

en: Patterns
ku_IQ: شێوەئاساکان

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
ku_IQ: وێنەیەک لە دەشتێکی پڕ لە گوڵ، ئاسمانێکی شین و دارێک.

en: Photo of a woman worker.
ku_IQ: وێنەی ئافرەتێک لە کاتی کارکردن.

en: Photography close up of a red flower.
ku_IQ: وێنەی گوڵێکی سوور لە نزیکەوە.

en: Picture of a historical building in ruins.
ku_IQ: وێنەی تەلارێکی مێژووییی کاولبوو.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
ku_IQ: وێنەی کەسێک کە سەرقاڵی نووسینە لەسەر دەزگای نووسینێک.

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
ku_IQ: “چیرۆکەکان، <span lang="es">historias</span>، <span lang="uk">iсторії</span>، <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Podcast
ku_IQ: پۆدکاست

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
ku_IQ: گێڕانەوەی چیرۆک، شیکاریی ورد و وەسفی ڕێکوپێک. پۆدکاستی چیرۆکەکان مێژوو بەشێوەیەکی جیاواز باس دەکات. وا دەکات بابەتەکان بەردەست و ئاسان بن بۆ هەموو گوێگران لە تەواوی جیهان.

en: Portland
ku_IQ: پۆرتلاند

en: Portrait of a nurse
ku_IQ: وێنەی پەرستارێک

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
ku_IQ: وێنەی ئافرەتێکی ئەفریقایی بە جلوبەرگی نەریتیی و خشڵی ناوازە.

en: Post formats
ku_IQ: جۆرەکانی بابەت

en: Post navigation
ku_IQ: ڕێدۆزیی بابەت

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
ku_IQ: هاوپۆلەکان:

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
ku_IQ: تاگ:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
ku_IQ: بڵاوکراوەتەوە لەلایەن

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
ku_IQ: نووسراوە لەلایەن

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
ku_IQ: له‌لایه‌ن

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
ku_IQ: بڵاوکراوەتەوە لە

en: Previous Photo
ku_IQ: وێنەی پێشوو

en: Pricing
ku_IQ: نرخەکان

en: Profile portrait of a native person.
ku_IQ: وێنەی کەسێکی ڕەسەن.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
ku_IQ: ئایا واژۆکراو بەردەستە؟

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
ku_IQ: پەرتووکی چیرۆکەکان نرخی چەندە؟

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
ku_IQ: پەرتووکی چیرۆکەکان دەربارەی چییە؟

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
ku_IQ: کەی پەرتووکی چیرۆکەکان بڵاودەکرێتەوە؟

en: Receive our articles in your inbox.
ku_IQ: بابەتەکانمان بەدەستبهێنە لەناو نامەدانەکەت.

en: Salt Lake City
ku_IQ: سەڵت لەیک سیتی

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ku_IQ: وەک ئەو گوڵانەی لە شوێنی چاوەڕواننەکراودا دەپشکوێن، هەموو چیرۆکێک بەجوانی و خۆڕاگرییەوە دەکرێتەوە و جوانییە شاراوەکان ئاشکرا دەکات.

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
ku_IQ: زیاتر بزانە

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
ku_IQ: چیرۆکەکەت باس بکە

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ku_IQ: وەک ئەو گوڵانەی لە شوێنی چاوەڕواننەکراودا دەپشکوێن، هەموو چیرۆکێک بەجوانی و خۆڕاگرییەوە دەکرێتەوە و جوانییە شاراوەکان ئاشکرا دەکات.

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA</sub>
ku_IQ: جۆ میڵیگەن <br /><sub>ئەتڵەنتا، جۆرجا</sub>

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL</sub>
ku_IQ: ئۆتۆ ڕید <br><sub>سپرینگفیڵد، ئێڵەنۆی</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
ku_IQ: “باشترین جۆرایەتی، هەموو بەرهەمەکانت ناوازەن.“

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
ku_IQ: “باشترین بەرهەم و ڕاژەی کڕیاران!“

en: San Diego
ku_IQ: سان دیێگۆ

[ctx: Search form label.]
en: Search
ku_IQ: گەڕان

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
ku_IQ: لێرە بنووسە...

en: Shop
ku_IQ: فرۆشگا

en: Shop now
ku_IQ: ئێستا بازاڕیی بکە

en: Sign up to get daily stories
ku_IQ: خۆت تۆماربکە بۆ بەدەستهێنانی چیرۆکی ڕۆژانە

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
ku_IQ: تەلەفوونی زیرەک وێنەی دیمەنی گوڵ و درەختەکان دەگرێت.

en: Social media
ku_IQ: تۆڕی کۆمەڵایەتی

en: Something great is coming soon
ku_IQ: شتێکی مەزن بەڕێوەیە

[ctx: Space size name]
en: Large
ku_IQ: گەورە

[ctx: Space size name]
en: Regular
ku_IQ: ئاسایی

[ctx: Space size name]
en: Small
ku_IQ: بچووک

[ctx: Space size name]
en: Tiny
ku_IQ: چکۆلانە

[ctx: Space size name]
en: X-Large
ku_IQ: زۆر گەورە

[ctx: Space size name]
en: X-Small
ku_IQ: زۆر بچووک

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
ku_IQ: زۆر زۆر گەورە

en: Starting at%s/month
ku_IQ: دەستپێدەکات لە %s\مانگانە

en: Stories
ku_IQ: چیرۆکەکان

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
ku_IQ: دوانیوەڕۆ

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
ku_IQ: په‌راوێز

[ctx: Style variation name]
en: Display
ku_IQ: پیشاندان

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
ku_IQ: زەردەپەڕ

[ctx: Style variation name]
en: Evening
ku_IQ: ئێوارە

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
ku_IQ: نیوەشەو

[ctx: Style variation name]
en: Morning
ku_IQ: بەیانی

[ctx: Style variation name]
en: Noon
ku_IQ: نیوەڕۆ

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
ku_IQ: شێوەی ‌حەب

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
ku_IQ: شێواز 1

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
ku_IQ: شێواز 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
ku_IQ: شێواز 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
ku_IQ: شێواز 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
ku_IQ: شێواز 5

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
ku_IQ: ژێرنووس

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
ku_IQ: خۆرهەڵاتن

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
ku_IQ: تاریک و ڕوون

en: Subscribe
ku_IQ: بەشداریکردن

en: Subscribe on your favorite platform
ku_IQ: لە سەکۆی دڵخوازی خۆت بەشداریی بکە

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
ku_IQ: خۆت تۆماربکە بۆ ئەوەی ئاگادارت بکەینەوە کاتێک ماڵپەڕەکەمان ئامادەبوو.

en: Subscribe to get unlimited access
ku_IQ: بەشداربە بۆ بەدەستهێنانی دەستپێگەیشتنی بێسنوور

en: Sunflowers
ku_IQ: گوڵەبەڕۆژە

en: Switzerland
ku_IQ: سويسرا

en: Tailored to your needs
ku_IQ: ئامادەکراوە بەپێی پێداویستییەکانت

en: Tell your story
ku_IQ: چیرۆکەکەت باس بکە

[ctx: Template part name]
en: Footer
ku_IQ: ژێرپەڕە

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
ku_IQ: ژێرپەڕە ستوونەکان

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
ku_IQ: ژێرپەڕە هەواڵنامە

[ctx: Template part name]
en: Header
ku_IQ: سەرپەڕە

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
ku_IQ: سەرپەڕە لەگەڵ ناونیشانی گەورە

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ku_IQ: لاتەنیشت

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
ku_IQ: سەرپەڕەی ستوونی

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
ku_IQ: خەڵک چی دەڵێن

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
ku_IQ: خەڵک چی دەڵێن

en: The Acropolis of Athens.
ku_IQ: سەرشارەکە لە ئەتینا.

en: The Latest
ku_IQ: نوێترینەکان

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
ku_IQ: پەرتووکی چیرۆکەکان لەم دابەشکارە نێودەوڵەتییانە بەردەست دەبێت.

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
ku_IQ: پەڕتووکی چیرۆکەکان، کۆمەڵەیەک لە ساتی ڕەنگین کە کاری فۆتۆگرافەران لویس فلێکستاین، پاوڵ ستراند و ئەساهاچی کۆنۆ، بەردەستە بۆ پێش کڕین.

en: The Stories Podcast
ku_IQ: پۆدکاستی چیرۆکەکان

en: The Stories Podcast is sponsored by
ku_IQ: پۆدکاستی چیرۆکەکان پشتگیریی کراوە لەلایەن

en: The business location
ku_IQ: ناونیشانی بازرگانییەکە

en: Themes
ku_IQ: ڕووكاره‌كان

en: These are some of the upcoming events
ku_IQ: ئەمانە هەندێک لە نوێترین بۆنەکانن

en: These are some of the upcoming events.
ku_IQ: ئەمانە هەندێک لە نوێترین بۆنەکانن.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
ku_IQ: ئەو شتانەی نەتدەزانی دەربارەی قوڵاییی زەریا

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
ku_IQ: ئەم ڕووداوە تێگەیشتن لە ئەزموونی مرۆیی لە ڕێگەی چاوی مێژوو و پێشینیانەوە پێشکەش دەکات، کە کۆمەڵێک فۆتۆگرافەری جیاواز دەگرێتەوە، کە لەڕێگەی کارەکانیانەوە ڕۆحی کەلتورە جیاوازەکان و ساتە مێژووییەکان دەگوێزنەوە.

en: Thornville, OH, USA
ku_IQ: تۆرنڤیڵ، ئۆهایۆ، ویلایەتە یەکگرتووەکان

en: Top Categories
ku_IQ: هاوپۆلە بەناوبانگەکان

en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
ku_IQ: بیست بیست و پێنج، سادەیی و گونجاویی پێشکەش دەکات. چەندین هەڵبژاردەی دیزاین دەخاتە بەردەستت، چونکە چەندین شێوەئاسا و جۆری پەڕەی لەگەڵدایە. بۆ نموونە، پەڕەی ڕاژەکان و پەڕەکانی ناساندنی بەرهەم. بەو هۆیەوە ڕووکارێکی بەهێزە بۆ دروستکردنی بڵۆگی تاکەکەسی، گۆڤاری سەرهێڵ، پیشاندانی کار و ماڵپەڕی بازرگانی. قاڵبەکانی دروستکراون تا بەتەواویی بگونجێن لەگەڵ چەندین شێوازی بڵۆگ، لە تەنیا نووسینەوە بۆ گەڵاڵەبەندیی ئاڵۆزی وێنە. لەگەڵ ئەوەشدا پشتگیریی نووسینی جیهانی و تەختی ڕەنگەکان دەکات. کە توانای دەستپێگەیشتن و کڕیارخوازکردن دەباتە ئاستێکی بەرزتر.

en: United Kingdom
ku_IQ: شانشینی یەکگرتوو

en: United States
ku_IQ: ویلایەتە یەکگرتووەکان

en: Upcoming events
ku_IQ: نوێترین بۆنەکان

en: View of the deep ocean.
ku_IQ: دیمەنی قوڵاییی زەریا.

en: View plans
ku_IQ: بینینی پلانەکان

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
ku_IQ: سەردانمان بکە لە 123 نموونە مەنهاتن، نیویۆرک 10300، ویلایەتە یەکگرتووەکان

en: What are you looking for?
ku_IQ: بەدوای چییدا دەگەڕێیت؟

en: Woman on beach, splashing water.
ku_IQ: ژنێک لە کەنار دەریا، یاریکردن بە ئاو.

en: Written by
ku_IQ: نووسراوە لەلایەن

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
ku_IQ: دارێکی بچووکی تۆتارا لەسەر ڕیزێک

en: in
ku_IQ: لە

en: the WordPress team
ku_IQ: دەستەی وۆردپرێس
